WKO SHINKYOKUSHINKAI Oleksandr Korol Branch in Ukraine

КУМІТЕ / КАТА

Ката Кіокушинкай знаходять свої джерела у двох епохах навчання карате: системи годзю-рю Чоюна Міягі (1988-1953) і системи Шотокан Гичіна Фунакоші (1868-1958), людину, яка ввела карате в Японію з Окінави в 1922 р.. Гичін Фунакоші й Кенва Мабуні (1889-1952), засновник сильної системи шите-рю, тренувалися разом під керівництвом Окинавских учителів Язуцуне Азато (1827-1906) і Анко Итосу (1839-1915). Итосу винайшов ката Пінан, яку Фунакоші пізніше злегка змінив. Мабуні також тренувався під керівництвом учителя Канріо Хігаонна (1853-1915). Чоюн Міягі почав вчитися під керівництвом Хиоганна у віці 14 років, після того як його представив Рюко Аракаки, вельмишановний експерт, з яким Міягі вчився з віку 11 років. Стиль Годзю-Рю – це член Шорей-Рю, групи шкіл Наха-Ті, що перебуває в основному під впливом південних стилів китайського кемпо. Хигаонна почав вивчати Кемпо у віці 16 років. В 22 року він поїхав у місто Фучоу, столицю провінції Фукіен у Південному Китаї. Там він жив 15 років, навчаючись у вчителя Кемпо Південного Шаоліню, відомого під іменем Доруко (рю Рюко). Стиль Кемпо Дорюко ґрунтувався на формах п’яти тварин Шаолінь. Ці форми були спочатку розроблені з обліком їх терапевтичної цінності лікарем династії трьох королівств (250-265 до н.е.) Ван Те. Ґрунтуючись на його вивченні рухів ведмедя, мавпи, оленя, курчати й тигра, концепції Ван Те вплинули на більшість бойових мистецтв, які вийшли з Китаю того часу. Південний Китай, де вчився Хигаанно, був в основному краєм рік і рисових полів. Основні види діяльності: веслування, рибальство, культивація рису, тобто заняття, що сприяють розвитку сильної верхньої частини тіла. Битви часто проходили на м’якій і сільській землі, тому головним було втримання балансу й згуртованості. Дистанція бою ( Ма-Ай) була маленькою. Звідси, мистецтво бою мало тенденцію концентруватися скоріше на стабільності, чому мобільності, з тугими, сильними рухами руками, що розвиваються уздовж лінії Теорії Кола й Крапки Гічін Фунакоші (1868-1958), батько сучасного ката й інструктор Маc Оями з 1938 по 1945 р.. Ката були часто досить спокійні й величні, техніки зосереджені на руках і плечах, з рухами в сильній, стійкій стійці. Серйозно були також розглянуті різні методи подиху. Теншо ката – це гарний приклад ката, на яке вплинув південний стиль кемпо. Це ката було створено Чоюном Міягі як доповнення Уин (м’який, внутрішній) до ката Уанг (Уо твердий, зовнішній) Санчин, яке було привезено з Китаї його вчителем Хигаонна. Теорія кола й Крапки, як уважається, була створена Чанг Санг-Фенгам, майстром бойових мистецтв періоду Сунг (906-1279). Після періоду тренувань у горах, подібних тренувань Мас Оями, під час яких він близько спостерігав рухи мавп, журавлів і змій, Чанг розробив школу Вутанг (названого так за назвою гори, на якій він тренувався). Вплив концепції цієї системи був величезне, і як і п’ять форм тварин Ван Те, вона вплинула на багато великих мистецтв, які виникли пізніше, такі як Тань Ч’и Ч’уан, Такуа й Хзинт-І.

У відмінності від ката школи Наха-Ті, що випробували південний вплив, стиль шотокан мав сильне коріння в Шорин-Рю, системах Шури-Ті ( з області Шури в Окінаві), на які вплинув головним чином північний стиль кемпо. Величезні відкриті простори рівнин Північного Китаю сприяли такому стилю життя, при якім розвивалися сильні стегна й ноги. Люди були мисливцями, земля була сухий, і пересувалися або пішки, або на коні. Ката північного стилю мали рухи широкого розмаху з більших кількістю технік стрибків. Дистанція бою ( Ма-Ай) між супротивниками була досить великою. Блоки й удари були прямолінійними й видалися твердими, у порівнянні з південними стилями. Все-таки вони були сильними, коли виконувалися вміло. Ката Цуки-Але – це типовий приклад ката північного впливу.

Важливо відзначити, що Наха-Ті, Шури-Ті й Томари- Те, три стилі карате Окінава, розвивалися в областях, дуже близьких друг до друга, і тому мають більше загального, чому відмінностей. Зовні, техніки різнилися широко, але, це, видасться було викликано тільки підкресленням різних аспектів тих самих загальних принципів карате, які розділяли всі три стилі. Спочатку, ката належали тієї або іншій школі, але згодом, їх розділяли багато шкіл, причому назва ката звичайно відрізнялися.

У ранні роки, Мас Ояма мав можливість тренуватися з майстрами й Південного й Північного плинів, як у Японії так і в Кореї. Тому Киокушин-Рю – це унікальне злиття обох шкіл, що й демонструється в різноманітті прекрасних і сильних ката. Каратист Киокушин-Рю вільно б’ється й на малій, і на великій дистанції. Удари руками винятково сильні, і він рівно вправний у близьких захопленнях руками й у тугих, кругових блоках. У ката Киокушин можна знайти вічний і живий зв’язок з майстром карате минулого, і через ці ката тривають традиції класичного мистецтва карате. Відповідно до джерела впливу, ката Киокушин можуть бути згруповані в такий спосіб:

– Наха-Тих – найдужчий південний вплив: Санчин, Теншо, Гексай Шо, Гекусай Дай, Сайха, Сайчин, Гарю, Сэйпай

– Шури-Тих – найдужчий північний вплив: Цукино Ката, Канку (Кусянку), Сусихо (Усейши, Тоюшихо)

Усі ці ката, крім Янцу й Гарю, можна знайти в тієї або іншій формі в інших основних стилях карате (Янцу й Гарю в деяких випадках знаходять у стилях, які є відгалуженнями Киокушин). Гарю, ката із сильним південним впливом, було розроблено Мас Оямой. Янцу – це ката, яке часто знаходять (з різними варіаціями) у багатьох школах китайського Кемпо. У минулому ката було більше, головним чином ката із Шотокана, але вони були скорочені. Стосовно численних ката, які перестали використовуватися в Киокушин, Сосай затверджував, що техніки ката Киокушин повинні моделювати дійсний бій, і ката, які не мають такого чистого практичного застосування, були відхилені. В індивідуальних тренуваннях кожний повинен шукати ці застосування технік ката. Ще до порівняно недавнього часу, вимоги до іспиту на 5-й даний Киокушин у Японії включали ката Хангецу (Сейсан у Годзю-Рю), це ката походження Широчіні-Ті, Назва Хангецу означає “підлогу місяця” або “півмісяць” і виводиться з багатьох напівкіл описуваних руками або ступнями в ката. Ката Найханчин (Текки) також практикувалися в додже Ояма . Найканчин – це прекрасні ката, що включають гарні й дуже практичні важливі для захисту руху. Хоча воно більше не варто в програмі, обидві школи, і шотокан і Годзю, усе ще практикують ката Найканчин. Цікаво відзначити, що ката Шотокан (північного впливу), перейняті Мас Оямой для Киокушин, створені головним чином для новачків; більш просунуті ката Кіокушин прийшли головним чином із джерел Південного впливу.

1. Займаючись розвитком карате в Японії, Фунакоши зіштовхнувся із завданням навчання людей, які були зовсім не знайомі з основами мистецтва. В еру, коли кумитэ дзю (вільний злити) не практикувалося, було необхідно розробити або застосувати ката, які були прості у виконанні, але добре служили, для передачі основ карате. Таким чином, Фунакоши створив ката Тайкиоку, і застосував інші, такі як Пинан, через їхню відповідність мети. Ката Пинани були створені Итосу в 1905 році з метою полегшення навчання дітей, з якими він займався в суспільній школі в Окінаві з 1901 року.

2. Той факт, що Мас Ояма вибрав головним чином ката Годзю-Рю, у якості просунутих ката в Киокушин, говорить про те, що швидше за все він уважав Південно-китайські теорії двох рук і Кола й Крапки, що як мають першорядну важливість у його карате. Хоча більшість своїх знань концепцій Китайського бойового мистецтва Сосай Мас Ояма одержав у Китаї й Кореї, ці знання були посилені теоріями Гою, які він вивчав під керівництвом учителя З Нею Чу. Багато просунутих техніків Киокушин були взяті Сосаем Оямой з його раннього вивчення Південних Китайських бойових мистецтв.

x

x
Зворотній зв'язок
Зворотній зв'язок